Overheid kiest voor open data en lanceert data.gov.be

  • 12/10/2011
  • 263 keer gelezen
mainstreaming2

In oktober startte het Interreg IVB project “Opening Up”. Eén van de doelstellingen waar Leiedal samen met de andere internationale partners binnen het project naar streeft is het werken met open data om betere dienstverlening te garanderen. Vrijgeven van deze datasets verhoogt ook de transparantie van de overheid, genereert meerwaarde door het delen van data en verhoogt participatie door een beter begrip van overheid en samenleving.

Intussen heeft de Vlaamse regering de conceptnota van Vlaams minister van Bestuurszaken Geert Bourgeois rond 'open data' goedgekeurd. Die nota stelt dat open data de norm moet worden binnen de Vlaamse overheid: gesloten data kan nog enkel mits expliciete verantwoording. Bij open data moet zoveel als mogelijk gebruik gemaakt geworden van open standaarden en authentieke gegevensbronnen.

Bourgeois vraagt ook om een integrale benadering, dus over het lokale, regionale en federale niveau heen. De idee is om alvast voor Vlaanderen een centraal repertorium uit te werken dat generieke gegevens bevat over de Vlaamse overheid als geheel.

Fedict (federale overheidsdienst voor ICT) lanceerde ook meteen data.gov.be. Via dit portaal voor open data in België, zullen alle overheidsdiensten de open data (=niet-persoonsgebonden gegevens) die ze in hun bezit hebben ter beschikking kunnen stellen. Door vervolgens gegevens van verschillende overheden te combineren, te verrijken en te verspreiden kunnen zowel ondernemingen als overheden allerhande nieuwe toepassingen of applicaties aanbieden aan de burger.

Voor lokale besturen kan het portaal een uiterst nuttig repertorium van data van bovenlokale overheden vormen, die ze kunnen gebruiken voor het ontwerpen en aanbieden van nieuwe diensten aan de burger, al dan niet via publiek-private samenwerkingsverbanden. Vandaag bevat de site zo'n 60 datasets, maar dat aantal zal in de toekomst nog sterk uitbreiden.

trefwoorden: Beleid, Bestuur